Ethiopia Hamasho

Mürver Çiceği, Beyaz Şeftali, Akide Şekeri

160,00576,00

Temizle

Ethiopia Hamasho

ABOUT THIS COFFEE

Country: Ethiopia
Region: Sidama
Producer: Asefa Dukamo Korma
Farm: Nearby Farmers
Variety: 74158
Process:Yıkanmış
Harvest: Dec – Feb 2020/2021
Elevation:2260m – 2360m

Demleme Tarifi V60

İki kardeş Asefa ve Mulugeta Dukamo, 28 yıldır kahve yetiştirme ve işleme işi ile uğraşmaktadırlar, 2006’dan beri de kendi kahvelerini ihraç etmektedirler. Çok kültürlü Etiyopya’nın Sidama Milleti’nden olan Asefa, Sidama bölgesinin fakir bir ailesinden geliyor, gençliğinde okul zamanı dışında ayakkabı boyacılığı gibi işler yaparak geçindi. Daha sonraları, ailesinin bahçesinden, akrabalarından ve köylülerinden topladığı kahveleri, civardaki yıkama istasyonlarına tedarik ederek geçinmeye başladı. O zamanlar, yöresinde çok fazla yıkama istasyonu olmadığı için, toparladığı kahveleri çok uzun mesafelere götürmek zorunda kalıyordu. O günlerdeki hayali, bir gün kendi yıkama istasyonunu açmak ve köylülerinin, topladıkları kahveleri çok uzun mesafe kat etmeden ve masraf etmeden, en taze halinde, kendi açtığı yıkama istasyonuna getirmesini sağlamaktı. Yıllar içinde Asefa bu hayaline ve çok daha fazlasına ulaştı!
Sidama kahvelerine de özel bir paragraf açmamız gerekir. Etiyopya kahve çeşitliliği konusunda bir derya, ama Sidama ve komşu bölge kahveleri özellikle son senelerde Etiyopya’nın diğer bölgelerine nazaran öne çıkmaya başladı. Bu senenin (2021) Cup of Excellence Etiyopya ayağının ilk on sırasının 8’i Sidama yöresi çiftçilerinin kahveleri oldu. Sidama kahveleri, genel
Asefa, kendi çiftliklerinin kahveleri dışında, yöre çiftçilerinin iyi kahvelerini de özenle seçerek kendi istasyonlarında işlemektedir. 1900-2360 m arası yetişen kahveler alınmakta, hatta 2400 m’ye kadar toplanmış kahveler alınmaktadır. Yüksek irtifa kahveleri ağır gelişir ve daha geç olgunlaşır; dolayısıyla kahve meyvelerinin uzun olgunlaşma süresi, kahvenin asit ve proteinini arttırır, sonuç olarak kompleks, yoğun aromalı kahveler ortaya çıkar.

2021 Cup Of Excellence 8. Sıra – Yıkanmış Hamasho

Williams Roastery' ye Hoşgeldiniz. Burada tüm ürünler özenle işlenir.