Ethiopia Keramo

Çilek, Portakal, Yaban Mersini, Cacao Nibs

140,00504,00

Temizle

Ethiopia Keramo

ABOUT THIS COFFEE

Country: Ethiopia
Region: Sidama
Producer: Asefa Dukamo Korma
Farm: Nearby Farmers
Variety: 74158
Process:Natural
Harvest: Dec – Feb 2020/2021
Elevation:2260m – 2360m

Demleme Tarifi V60

İki kardeş Asefa ve Mulugeta Dukamo, 28 yıldır kahve yetiştirme ve işleme işi ile uğraşmaktadırlar, 2006’dan beri de kendi kahvelerini ihraç etmektedirler. Çok kültürlü Etiyopya’nın Sidama Milleti’nden olan Asefa, Sidama bölgesinin fakir bir ailesinden geliyor, gençliğinde okul zamanı dışında ayakkabı boyacılığı gibi işler yaparak geçindi. Daha sonraları, ailesinin bahçesinden, akrabalarından ve köylülerinden topladığı kahveleri, civardaki yıkama istasyonlarına tedarik ederek geçinmeye başladı. O zamanlar, yöresinde çok fazla yıkama istasyonu olmadığı için, toparladığı kahveleri çok uzun mesafelere götürmek zorunda kalıyordu. O günlerdeki hayali, bir gün kendi yıkama istasyonunu açmak ve köylülerinin, topladıkları kahveleri çok uzun mesafe kat etmeden ve masraf etmeden, en taze halinde, kendi açtığı yıkama istasyonuna getirmesini sağlamaktı. Yıllar içinde Asefa bu hayaline ve çok daha fazlasına ulaştı!
Sidama kahvelerine de özel bir paragraf açmamız gerekir. Etiyopya kahve çeşitliliği konusunda bir derya, ama Sidama ve komşu bölge kahveleri özellikle son senelerde Etiyopya’nın diğer bölgelerine nazaran öne çıkmaya başladı. Bu senenin (2021) Cup of Excellence Etiyopya ayağının ilk on sırasının 8’i Sidama yöresi çiftçilerinin kahveleri oldu. Sidama kahveleri, genel
Asefa istasyonlarına gelen kahve meyveleri, hemen ön elemeden geçmekte, kırmızı meyveler seçilmekte ve yüzdürme yöntemiyle ayıklanmaktadır. Ön elemeyi geçen meyveler, Afrika yataklarında 13-15 gün kurutulmaktadır. Bu süreçte, kahve çekirdeğinin her yanının kurumasının sağlanması için, çekirdekler 15 dakikada bir, yatağın o bölgesinden sorumlu kişiler tarafından karıştırılmaktadır. Açılıp kapanabilen özel tasarlanmış gölgelikler ile kahvenin istenen düzeyde kuruması da kontrol altına alınmaktadır.

Williams Roastery' ye Hoşgeldiniz. Burada tüm ürünler özenle işlenir.