Colombia Alexis Jojoa

Colombia Alexis Jojoa

Sarı Meyveler, Limon Çiçeği, Yeni Dünya, Juicy

340 1.224 

250g
1kg
Aeropress
Çekirdek
Chemex
Filtre Kahve Makinesi
French press
Hario V60
Kalita Wave
Moka Pot
Türk kahvesi
Etiketler: ,

ABOUT THIS COFFEE

Tadım notu: Yaban Mersini, Portakal, Yasemin
Ülke: Ethiopia
Yükseklik: 1600m-2000m
Method: Natural
Bölge: Yirgacheffe
Çeşit: 74159
Çiftçi: Smallholder Producers

ABOUT THIS COFFEE

Miktar

250g, 1kg

Öğütme Türü

Aeropress, Çekirdek, Chemex, Filtre Kahve Makinesi, French press, Hario V60, Kalita Wave, Moka Pot, Türk kahvesi

Country

Colombia

Region

Nariño

Producer

Alexis Jojoa

Farm

La María

Variety

Colombia

Process

Washed

Harvest

2022

Elevation

1900m

İkinci nesil kahve üreticisi Alexis Jojoa’ya ait olan La Maria çiftliği, Kolombiya’nın Nariño Consaca belediyesinde bulunuyor. Çiftlik, Caturra, Castillo, Colombia ve Catimor çeşitleri dahil olmak üzere 15’i kahve ekilen toplam 20 hektarlık bir alana sahiptir. Kahve, yerel halkın yardımıyla yılda iki kez yabani otların ayıklanıp gübrelenmesiyle elle hasat edilir.

Consaca belediyesi, La Maria’da yetiştirilen kahve, muz, yucca, limon ve avokadoya fayda sağlayan güneşli bir iklime sahiptir. Ekinler, çiftliğin ekim için iyi toprak sağlamaya yardımcı olan Galeras Volkanı’na yakınlığından da yararlanıyor. Bu çok sayıda Kolombiya çeşidi kahvesi Yıkanmış işleme tabi tutuldu. Kirazlar ancak ağaçta yoğun bir kırmızı renge ulaştıktan sonra hasat edilir. Hasat edilen kirazlar yüzdürülür ve ayıklanır daha sonrasında kahve meyvesinden ayıklanır. Kirazdan ayıklanan kahve, su ile dolu hava geçirmez tanklarda fermente edilir. Fermantasyon süreci boyunca şeker içeriği, pH seviyesi ve sıcaklık düzenli olarak izlenir. Kahve burada 168 saat fermente edildikten sonra tamamen yıkanır ve 15-22 gün boyunca güneşte kurutulur.

Nariño, Kolombiya’nın 32 Departmanından biridir. Ekvador ile güney sınırını paylaşıyor ve binlerce küçük kahve üreticisi aileye ev sahipliği yapıyor. Kolombiya’nın üç sıradağ And Dağları, Nariño’da birleşerek, yüksek oranda yetişen Arabica üretimi için ideal rakımlar ve verimli topraklar sunuyor. Nariño’nun özel coğrafyası ve kıyı ve kara sınırlarına yakınlığı, tarihsel olarak onu yasadışı ticaret yolları için bir koridora dönüştürdü ve bu da uzak dağ çiftliklerinin sakinlerine karşı haksız şiddete yol açtı. Bugün, Nariño çiftçilerinin özellikle dirençli ve korkusuz ruhu sayesinde, küçük bölge kahve inovasyonunun saygın bir çekirdeği haline geldi.

Related products