Colombia La Loma

Colombia La Loma

Parfümsü, Çiçeksi, Beyaz Çay, Lime, Japon Şeftalisi

900 4.050 

200g
1kg
Aeropress
Çekirdek
Chemex
Filtre Kahve Makinesi
French press
Hario V60
Kalita Wave
Moka Pot
Türk kahvesi
Etiketler: ,

ABOUT THIS COFFEE

Tadım notu: Yaban Mersini, Portakal, Yasemin
Ülke: Ethiopia
Yükseklik: 1600m-2000m
Method: Natural
Bölge: Yirgacheffe
Çeşit: 74159
Çiftçi: Smallholder Producers

ABOUT THIS COFFEE

Miktar

200g, 1kg

Öğütme Türü

Aeropress, Çekirdek, Chemex, Filtre Kahve Makinesi, French press, Hario V60, Kalita Wave, Moka Pot, Türk kahvesi

Country

Colombia

Region

Huila

Producer

Rodrigo Sanchez

Farm

La Loma

Variety

Geisha

Process

Washed

Harvest

2023

Elevation

1650m

Finca La Loma, Huila’nın Pitalito belediyesindeki Vereda Agua Negra’da yer almaktadır. Çiftlik, Caturra, Variedad Colombia, Pink Bourbon, Pacamara, Laurina ve Gesha gibi birçok çeşidin ekildiği 12 hektarlık bir alana sahiptir. Çiftlikteki değirmen, bir kağıt hamuru çıkarıcı ve kuru fermantasyon için tanklar içerir. Yapımcılar Rodrigo Sanchez Valencia ve Claudia Samboni, 2011’den beri La Loma’da kahve yetiştiriyor. 2017’de La Loma, El Progreso ve Monteblanco çiftlikleri ile Aromas del Sur kuru değirmeninin ana şirketi olan Aromas del Sur’daki Rodrigo ve ekibi, numune kavurma, mahsul değerlendirme ve kaynak bulma işlemlerini kolaylaştırmak için La Loma’da bir tadım laboratuvarı inşa etti. Laboratuvar, inişli çıkışlı araziyi süsleyen kahve ağaçları ve diğer ekinlerle çiftliğe ve Pitalito vadisine bakmaktadır.

Rodrigo ve ekibi, Gesha’yı 2013’te Finca El Progreso ile ve kısa bir süre sonra La Loma ve Monteblanco ile tanıştırdı. Yeni çeşitlerin ekilmesi, kahve tarlalarının genetik çeşitliliğini ve dayanıklılığını geliştirmek için bölgedeki diğer üreticilerle birlikte yürütülen bir geliştirme projesinin parçasıdır. Gesha, doğal olarak roya yaprağı pasına dayanıklıdır ve ağaçları, dallar arasında çok fazla boşluk bulunan uzun, zarif bir forma sahiptir. Bu, biraz daha düşük verim sağlar, ancak en olgun kirazların hasat seçimini kolaylaştırır.

Kahveler 1650masl rakımda yetişir. Hasat edildikten sonra bu Geisha hızlı bir şekilde 12 saat dinlenmeye bırakılır. Daha sonra meyvesinden ayıklanmış haline getirilir ve kuru fermantasyon tankında 48 saat daha mayalanmaya bırakılır, buradan fazla müsilajı uzaklaştırmak için çok iyi yıkanır. Son olarak 3-4 gün direkt güneş ışığında kurutulur ve ardından 22-23 gün daha saçaklara geçirilir.

Related products