Colombia Monteblanco Passion

Colombia Monteblanco Passion

Çarkıfelek Meyvesi, Siyah Frenk Üzümü, Olgunlaşmış Ananas, Fermente Muz

650 2.925 

200g
1kg
Aeropress
Çekirdek
Chemex
Filtre Kahve Makinesi
French press
Hario V60
Kalita Wave
Moka Pot
Türk kahvesi
Etiketler: ,

ABOUT THIS COFFEE

Tadım notu: Yaban Mersini, Portakal, Yasemin
Ülke: Ethiopia
Yükseklik: 1600m-2000m
Method: Natural
Bölge: Yirgacheffe
Çeşit: 74159
Çiftçi: Smallholder Producers

ABOUT THIS COFFEE

Miktar

200g, 1kg

Öğütme Türü

Aeropress, Çekirdek, Chemex, Filtre Kahve Makinesi, French press, Hario V60, Kalita Wave, Moka Pot, Türk kahvesi

Country

Colombia

Region

Huila

Producer

Rodrigo Sanchez

Farm

Monteblanco

Variety

Purple Caturra

Process

Passion Fruit Washed

Harvest

2023

Elevation

1730m

Monteblanco, La Loma ve El Progreso… Bu üç çiftliği ve Aromas Del Sur adını sıklıkla duyacağız! Rodrigo Sanchez kahve yetiştiricisi bir aileden geliyor ve on beş yılı aşkın süredir Huila bölgesinde saydığımız üç çiftliğiyle üretim yapıyor. Üç çiftliğin tüm çalışmalarını ise çatı şirketi olan Aromas Del Sur aracılığıyla yönetiyor. Monteblanco, ismini çiftliğin bulunduğu konumdan alıyor. Çiftlik, Pitalito’da tam olarak bir dağ yamacında bulunuyor ve genellikle bulutlarla kaplı olduğu için ”Beyaz Dağ” anlamına gelen Monteblanco ismiyle anılıyor. On sekiz hektarlık üretim alanı en tepe bölümde yer alırken alt konumda ise işleme tesisi ve kurutma sistemleri bulunuyor. Rodrigo Sanchez, kahve yetiştiricisi bir aileden gelmesine rağmen üretim kalitesi ve nitelikli kahve odağı Sanchez’in işin başına gelmesiyle başlıyor. Çocukluk yaşlarından itibaren aldığı eğitim ve Elkin Guzman, Wbeimar Lasso gibi partnerlerinin de katkısıyla hem yeni varyeteler hem de yeni işleme yöntemleriyle kahvede muazzam işler çıkartıyor. Keşfettikleri ve bizim de seçkimizde sunduğumuz ”Purple Caturra” varyetesi buna en güzel örnek. Kullandıkları fermantasyon esasları ve ek işleme yöntemleri Elkin Guzman ile olan işbirliklerinin bir sonucu. Seçkimizde Rodrigo Sanchez’den yer alan Purple Caturra varyetesinin farklı ek işleme yöntemleri ya da klasik yöntemlerle nasıl bir deneyim sunduğunu partner kavurucularımızdan da deneme şansınız olacak!

Purple Caturra, Rodrigo Sanchez’in yeni varyeteler araştırmalarının bir sonucu, ve Caturra varyetesinin doğal bir mutasyonu. Varyetenin keşfi Sanchez’in aile çiftliğinde 1980’lerde dikilmiş ağaçları araştırması ve yapı itibariyle Caturra’dan farklı olan bu varyeteyi fark etmesiyle gerçekleşiyor. Purple Caturra sahip olduğu profil, musilaj yapısı ve şeker oranıyla yenilikçi ek işleme yöntemlerini denemek için muazzam bir varyete. Şeker oranı sayesinde fermantasyon sırasında oluşması hedeflenen mikroorganizmalar için son derece uygun bir ortama sahip.

Passion Fruit Washed ismiyle anılan ek fermantasyona sahip bu lot deneysel bir çalışmanın ürünü. Temelinde ve finalinde ”yıkanmış” bir fermantasyon işleminden söz ediyoruz, ancak ek bir fermantasyon kültünü eklenmesi ve ilgili şartların sağlanmasıyla kahvenin fincan profili çok daha kuvvetli ve derin bir hale geliyor. Bu lotlar genel tanımla ”infüzyon” kategorisinde yer alıyor. İnfüze lotlar meyve ya da çeşitli baharatları içeren kültürler kullanabilir. Elle toplama ve suda yüzdürerek ayıklama işleminden sonra kahve çekirdekleri kabuk ayırma aşamasından geçiyor ve iki yüz litrelik kapalı tanklara alınıyor. Bu aşamada tanklara önceden hazırlanan ek fermantasyon kültürü ekleniyor. Lactobacillus ve saccharomyces cerevisiae gibi mikroorganizmaları içeren ilk kültür çarkıfelek(passion fruit) ve şeker beslemesi için panela ya da pekmez ilavesiyle tamamlanıyor ve 190 saatlik bir fermantasyon aşamasından geçiyor. Kültüre eklenen meyveler fincan profilini kuvvetlendirirken şeker eklemesi kültürün Purple Caturra’nın Brix seviyesine ulaşmasını ve fermantasyon için gerekli enerjiyi sağlıyor. Kapalı tanklardaki kahve çekirdekleri ek fermantasyon kültürüyle 150 saat boyunca kontrollü şartlarda bekliyor. Brix, sıcaklık, PH ve nem sürekli ölçüm altında. Bu aşamanın ardından kahveler çekirdeği saran tüm yapıdan arındırmak için temiz suda yıkanıyor ve çekirdekler tamamen musilaj ve fermantasyon kültüründen ayrılıyor. İklim ve düşülmesi gereken nem seviyesi gerekliliğine göre yaklaşık 20 günlük bir doğrudan kurutmanın ardından tüm işlemler tamamlanmış oluyor.

Related products